Tehniliste töötajate auhinnad

2019

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

IVIKA JÕESAAR – Vanemuise teatri kostüümiosakonna alajuht, kelle ennastsalgav tegutsemine on aidanud jõuda lavale ka ülisuure kostüümimahuga muusikalavastustel.

Etendust teenindava töötaja auhind

HELGA ALIIS SAARLEN – Eesti Draamateatri jumestusosakonna juhataja, kelle käe all tegutseb grimmituba eriti ladusalt ja professionaalselt. Valmis mistahes erialaseks katsumuseks, on ta igal hetkel ka usaldusväärne teatritark partner.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind
MARI NURK – Ugala teatri turunduse ja avalike suhete juht, kelle osa toimiva turundusosakonna moodustamises, selle juhtimises ja uuenenud teatri avaliku kuvandi loomises on olnud hindamatu.


2018

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind
EVE KOMISSAROV

Ugala teatri kunstnik-dekoraator, kelle juhendamisel on teater olnud juba aastaid tulevaste visuaaltehnoloogide praktikabaas. Ta on arendanud lavatagust professionaalsust, olnud usaldusisik ja nõuandja paljudele teatritöötajatele, sealhulgas just noortele. Või nagu ta ise on öelnud: „Visuaaltehnoloogia tudengite ja vilistlaste kõnedele ei jäta ma kunagi vastamata, olenemata kellaajast ja päevast.“

Etendust teenindava töötaja auhind
JANNO JAANUS

Eesti Draamateatri lavaMeister – just Meister suure tähega. Autoriteetne, rahulik ja usaldusväärne, oskustega, mida saab meistritasemeni õppida ainult pika õpipoisi- ja sellitöö kaudu praktilises teatritöös. Lavatehnik, kes mõistab väga hästi teatrikunsti ja ‑inimesi. Suurepärane meeskonnamängija nii oma lavameeste tiimi juhtides kui ka teatriperes kokkukuuluvustunnet luues.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind
ANNIKA ÜPRUS
Kanuti Gildi SAALi projektijuht. Professionaalne, pühendunud ja maailmatasemel töö etenduskunstide produtsendina, rahvusvahelise SAAL Biennaali kureerimisel.


2017

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind
MALLE KAALEP

Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui ka välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

Etendust teenindava töötaja auhind
KARMEN TELLISAAR

Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind
PEETER HARJAKS
Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.


2016

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind
OLIVER KULPSOO (Von Krahli teatri ja vabakutseline valgustaja) 

Meeskonnamängija, väljakujunenud loojavaimu ja rafineeritud silmaga kunstnik, kes kaitseb Siioni lõvina oma isikupärast käekirja. Prožektoritega kirjutatud poeemi, mis tõstab lavastuse teatripõrandast lahti ning laseb tal peegelduda pilvedel ning meie südametes. Tasub meenutada, et seal, kus pole valgust, on pimedus.

Etendust teenindava töötaja auhind
MADIS KIRKMANN (NUKU teatri valgusala juhataja)

Põhjalik ja järjepidev töö NUKU teatri valgusosakonna ülesehitamisel, juhtimisel ja uuele tasemele viimisel; lisaks uuslavastuste valguskujunduste loomine ja igapäevane pühendunud töö valgusala juhataja ja valgustajana.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind
LIINA VIRU (Rahvusooper Estonia kirjandustoimetaja)
2015. aastal esietendunud lavastuste kavalehtede koostamise eest. 9 aastat pühendunud tööd teatri kavaraamatute ning muude teatrilooliste trükiste koostamisel ja toimetamisel. Läheneb tekstidele värske pilguga ning avab lavastusi nüansirikkalt. Liina koostatud sisukad kavad on raamaturiiuli väärilised. Ooperiteater on Liina sügav armastus, mis kajastub tema aupaklikus suhtumises kolleegidesse ning soovis publikut harida. On oma töös põhjalik, täpne ja kiire.


2015

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind
REIGO TAMMJÄRV (Teater NO99 pealavameister)

Loominguliselt ja insenertehniliselt keerulisi lahendusi nõudva töö eest Teater NO99 lavastuste ettevalmistamisel ja rahvusvahelistes koostööprojektides.

Etendust teenindava töötaja auhind
KADRI TAMMISTE (Eesti Draamateatri etenduse juht)

Lavastuste kindlakäelise hoidmise eest: töökalt, täpselt, nõudlikult, abivalmilt, sõnakalt ja naeratavalt.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind
LEA-LIISBET PETERSON (Rahvusooper Estonia trupijuht)
Professionaalse töö eest trupijuhina, inimliku panuse eest kollektiivi hinge ja südametunnistusena, kes säilitab rahu ka kõige keerulisemates olukordades, ei talu silmakirjalikkust ega ülekohut ning annab vajadusel räbaldunud kunstnikuhingedele psühholoogilist abi.


2014

Lavastust ettevalmistavas kategoorias
DMITRI MJATŠIN (Vene Teatri metallitööline)

Töötab Vene Teatris keevitajana 1999. aastast. Valmistab kõik dekoratsioonide metallkonstruktsioonid, kõik lavastuste dekoratsioonides mehhaniliselt liikuvad detailid. Osales vabatrupi „Teine Teater“ kõikide lavastuste loomisel. Vene Teatri ja AudioKinetica koostööprojekti „Cyclotron“ üks loojatest. Mitmekülgselt andekas, leidlik ja vastutustundlik metallitööde meister.

Etendust teenindavas kategoorias
KARIN TETSMANN (Eesti Draamateatri vanemrekvisiitor)

Paarkümmend aastat teatritööd, loominguline partnerlus kokku mitmekümne nõudliku kunstniku, lavastaja ja etenduse juhiga, näitlejatest rääkimata; kõige erinevamate ajastute esemeid koondav hinnaline rekvisiidiladu; eksimatu erialane asjatundlikkus koos heade ajalooteadmiste ja stiilitajuga. Tema teadmiste ja koostöö abil on kujundatud mitte ainult sadu Eesti Draamateatri lavastusi, vaid ka arvukalt teiste teatrite lavasid, projekte ning filme.

Haldus- ja administratiivtöötaja kategoorias
JÜRI KRUUS (Rahvusooper Estonia heliplaatide restaureerija, teatrilooliste raamatute koostaja, inspitsent)
Töötanud Rahvusooper Estonias aastast 1965, alates 1970 ooperi- ja balletietenduste inspitsiendina. Restaureerinud üle 160 LP, CD ja helikasseti eesti lauljate, näitlejate, instrumentalistide, dirigentide ja ooperite salvestusi (sh Miliza Korjus, Milvi Laid, Tiit Kuusik, Georg Ots jt), olnud enamasti ka koostaja, kujundaja ja annotatsioonide autor. Tutvustanud nii Eesti kui ka maailma tuntud lauljaid, instrumentaliste ja oopereid perioodikas, raadio- ja telesaadetes, videokavades, RO Estonia Talveaias, juubeliõhtutel teatrisaalis, Peterburi, Moskva, Kiievi, Odessa, Samaara, New Yorgi ning Sydney raadiosaadetes, loeng-kontsertidel Peterburi Teatri- ja Muusikamuuseumis.


2013

Lavastust ettevalmistavas kategoorias
TIIU PALMISTE

Tiiu Palmiste töötab Ugala teatris 1982. aastast juurdelõikaja-modelleerijana. Nende aastate jooksul on ta õmmelnud kostüüme rohkem kui 180-le lavastusele. Teatrikunstnikud ja kolleegid hindavad tema loomingulist ja meisterlikku tööd väga. Mitmel korral on ta valitud koduteatris aasta parimaks lavastust ettevalmistavaks töötajaks.

Etendust teenindavas kategoorias
RAUL ÕITSPUU

VAT Teatri lavameister-bussijuht, kes teostab enamasti üksinda ka kõik VAT Teatri lavastuste dekoratsioonid. Lisaks on Raul Õitspuu mitmete VAT Teatri väljasõiduetenduste puhul nii bussijuht kui ka valgustaja. Tema välja mõeldud ja teostatud on kõik 2012. aasta uuslavastuste lavatehnilised lahendused.

Haldus- ja administratiivtöötaja kategoorias
MAIRE JANISK (Tallinna Linnateater)
Direktori abi. Väsimatu, korrektse ja ennastsalgava töö eest direktori abi ametikohal ning oskuse eest olla kõigega kursis ja leida kõigele lahendus.


2012

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

RAHVUSOOPER ESTONIA KOSTÜÜMIOSAKOND – balleti „Manon“ ettevalmistamine, suure hulga väga detailiderohke ning tehniliselt keeruka teostusega kostüümide valmistamine.

Etendust teenindavas kategoorias

GENNADI GORJAJEV – lavatehniline juht, kes suhtub oma töösse loominguliselt ja paindlikult, tegemata parima tulemuse nimel allahindlus. Lavastuste „Kollane nool“, „Läbi klaasi“ ja „Inetu!“ väga professionaalne lavatehniline teenindamine ja meeskonna juhtimine (Ugala).

Haldus- ja administratiivtöötaja kategoorias
LUI LÄÄTS – lavastusala juhataja. 1964. aastast alates on ta töötanud lavatöölise, lavamasinistina, pillikandjana, pealavamasinisti ja pealavameistrina. Vastutab 1992. aastast Vanemuise kõigi uuslavastuste valmimise ja igal õhtul selle teatri kolmes majas toimuvate etenduste kvaliteedi eest.


2011

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

SIRLI BERGSTRÖM – silmapaistva tehnilise ja loomingulise panuse eest lavastuse „Keskööpäike“ kujunduse teostamisse. Allahindluseta kõrgetasemelise töökultuuri kandja teatri igapäevatöös (Tallinna Linnateater).

Etendust teenindavas kategoorias

TOIVO KAEV – lavastusteenistuse juht. Oma töös kiire, resoluutne ja tulemuslik, jäädes samaaegselt rahulikuks, laitmatu vastutustundlikkusega töötajaks (Eesti Draamateater).

Administratiiv- ja haldustöötaja kategoorias
EDA HINNO – teatri igapäevatöös kõrge pingetaluvuse ja kompetentsiga, neljakümneaastase trupijuhi-kogemusega (Vanemuine).


2010

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

ESTER KASENURM – kostüümiala juhataja. Teadmiste ja oskustega töötaja, kellest on abi kõikidel teatrimajas töötavatel kunstnikel (Endla).

Etendust teenindavas kategoorias

KALLE NETTAN – vanemhelitehnik. Loominguline tehniline töötaja, kes lisaks igapäevatööle täidab suurepäraselt ka helirežissööri ülesandeid (Tallinna Linnateater).

Administratiiv- ja haldustöötaja kategoorias
ANGELA MOOSTE – korraldusjuht. Suudab ühendada sedavõrd vastuolulist ja mitmenäolist kollektiivi, nagu see ainult teatris on (Teater NO99).


2009

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

EERO EHALA – pealavameistrina oskus ehitada keerulisi ruumilisi lahendusi. Butafoorimeistrina teatri detailirohke butafoorika eest vastutamine. Peameistrina ehitab ka ise valmis kõik uuslavastuseks vajaliku lavast rekvisiitideni, suurtest seintest pöörlevate prožektorite ning plahvatavate raadioteni (Teater NO99).

Etendust teenindavas kategoorias

RAIT RANDOJA – pealavameister. Meister, kelle pikaajaline töökogemus, mitmekülgsed erialased oskused ja head juhiomadused on teinud võimalikuks moodustada võimekas ja professionaalne hästi töötav tehniline kollektiiv (Vanemuine).

Administratiiv- ja haldustöötaja kategoorias
TUULI JAANSEN – pearaamatupidaja. Tuuli juhib kindlak käe ja selge meelega kogu teatri rahamajandust. Lisaks teatri igapäevastele majandusküsimustele ja raamatute pidamisele on tema valvsa silma all ka rahvusvahelise teatrifestivali Baltoscandal raamatupidamine (Rakvere Teater).


2008

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

LIINA LAIGU  – kunstnik-dekoraator (Rahvusooper Estonia)

Etendust teenindavas kategoorias

KAIDO PÄÄSTEL  – lavameister (Endla)

Haldus- ja administratiivtöötaja kategoorias
JUHAN RUMM  – Rakvere Teatri ehituse projektijuht


2007

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

HENDRIK KIISLER, mehhaanik – insener-konstruktori oskustega, detailide ja materjalide asjatundjana tehnilist lõpplahendust teostav mitmekülgne metallitöömees (Eesti Draamateater).

Etendust teenindavas kategoorias

ENAR TARMO – Von Krahli Teatri ja festivali Baltoscandal tehniline juht.

Haldus- ja administratiivtöötaja kategoorias
MARIKA TINT – korraldus- ja personalijuht (Rakvere Teatris). Rakvere ja Pärnu teatrite ühistöö „Vargamäe kuningriik” koordineerimine, ideetasandist alates osavõtt teatri loomenõukogu ning Baltoscandali korralduskomisjoni tööst.


2006

Lavastust ettevalmistavas kategoorias

JAAN MIKKEL – teatrilava rekonstrueerimise edukas lõpetamine ja silmapaistvad töötulemused 25 tööaasta jooksul (Estonia).

Etendust teenindavas kategoorias
ILLI ALLABERT, rekvisiitor – 47 aasta pikkune, teatrile pühendunud eeskujuvääriv töö Tallinna Linnateatris.


2005

Ott Mölter – Ugala
Jane Kaas – Estonia
Eda Kaljo – Nukuteater
Aino Kartul – Vanemuine
Kaja Kupp – Rakvere Teater
Ain Jürisson – Draamateater
Jelena Oleinikova – Vene Draamateater
Riina Roose – Tallinna Linnateater
Kalle Kuningas – Endla
Moonika Lausvee – NO99


2004

Viktoria Bogomjakova, Vene Draamateater – vastutusrikas töö etenduses „Karjapoiss

on kuningas”.

Anu Heinsalu-Dizevski, Endla värvija – lavastuse „Kilk koldel” kostüümimaterjalide

töötlemine ja koloreerimine.

Tõnis Kask, Estonia pealavameister – aktiivne tegevus lava renoveerimisel ja uue

lavatehnika juurutamisel.

Karmen Haiba, Vanalinnastuudio kujundusgraafik – reklaamikujunduse ja trükiste

kvaliteedi silmnähtav parandamine ning teatri uue logo leidlik kasutamine.

Gennadi Gorjajev, Ugala lavameister – lavastuste „Rongid siin enam ei...”, „Minu pere ja

muud loomad”, „Thijl Ulenspiegel” ja „Helesinine vagun” väljatoomine.

Toivo Tenno, Vanemuise vanemtehnik-akustik – Vanemuise teatri väikese maja uue

helitehnika kasutuselevõtt ja uuslavastuste kvaliteetne väljatoomine.

Tiit Koidu, Nukuteatri puusepp-dekoraator – põhjalikkuse ja professionaalsusega valminud dekoratsioonid lavastustele „Ashes and Sand”, „Cipollino”, „Vapper Keefir”,

„Põdra lotendav kasukas”, „Kunksmoor”, „Natuke talve” ja „Sinine unistus”.

Marko Õunapuu, Tallinna Linnateatri lavameister – „Võlumägi”, „Pühapäev”, „Vaene kunstnik” ja „Oodates Godot’d“ lavaletoomine ja väga professionaalne lavatehniline

teenindamine.

Maie Nurmoja, Rakvere Teatri lavastusjuhi abi – lavastuste ettevalmistamine, väga hea

koordineerimisoskuse ja põhjalikkus.

Andres Jõerand, Draamateatri lavameister – „Kummitused”, „Uus Jõuluvana” ja „Kajakamägi” lavaletoomine ja väga professionaalne lavatehniline teenindamine.


2003

Jüri Ignatenko – Ugala sanitaartehnik-keevitaja
Larissa Tšerkassova – Vene Draamateatri inspitsient
Evi Tampu – Rakvere Teatri hoovikoristaja
Katrin Jalakas – Nukuteatri müügijuht
Margus Vaigur – Endla valguskunstnik
Lii Kärner – Vanalinnastuudio jumestaja
Tiiu Pauls – Estonia peaadministraator
Kalev Tammin – Tallinna Linnateatri trupijuht
Andres Bergström – Draamateatri lavameister
Sirje Kolpakova – Vanemuise butafoor-dekoraator


2002

Neeme Jõe – Estonia kunstnik-valgustaja
Hilje Berg – Tallinna Linnateatri kostüümiala juhataja
Tuulikki Tuul – Vanalinnastuudio rekvisiitor
Külli Kukk – Vanemuise juurdelõikaja-modelleerija
Külliki Falkenberg – Draamateatri dekoratsiooniala juhataja
Margus Kaal – Nukuteatri lavastusjuht
Janek Levin – Rakvere Teatri puusepp-töömees
Viljar Viik – Endla puusepp
Eero Ehala – Ugala lavameister
Albina Rusman – Vene Draamateatri- vanemadministraator


2001

Taimi Põlme – Ugala kunstnik-dekoraator
Anu Konze – Tallinna Linnateatri vanemgrimeerija
Toomas Kreen – Nukuteatri etendusteenistuse juht
Maimu Meritee – Vanalinnastuudio õmbleja
Irina Batšerikova – Vene Draamateatri helitehnik
Külli Root – Estonia dekoratsiooniala juhataja
Tarvo Elblaus – Draamateatri lavameister
Arvi Hallik – Endla metallimeister
Aarne Hansalu – Vanemuise töökodade juhataja
Merle Siirak – Rakvere Teatri raamatupidaja


2000

Liila Väli – Ugala valgustaja
Siimon Poljakov – Vanemuise bussijuht
Janek Vlassov - Endla helimeister
Pille Pürg – Vanalinnastuudio etendusejuht
Laine Pottsepp – Nukuteatri majandusjuhataja
Anne Piirsalu – Estonia meister-juurdelõikaja
Kaido Mikk – Draamateatri valgustaja
Külli Koobas – Tallinna Linnateatri butofoor-dekoraator
Sergei Tsvetkov – Vene Draamateatri pealavameister
Marika Tint – Rakvere Teatri peaadministraator


1999

Tiiu Luht – Estonia jumestaja-juuksur
Vladimir Babõnin – Vene Draamateatri tootmisjuht
Aune Kuul – Rakvere Teatri etendusejuht
Leenamari Pirn – Nukuteatri butafoor
Elgi Kose – Ugala etendusejuht
Urmas Uustal – Endla kunstnik-butafoor
Laine Zeisig – Tallinna Linnateatri raamatupidaja
Virve Uleksin – Vanalinnastuudio kostüümiala juhataja
Rutt Rehme-Rähni – Vanemuise juurdelõikaja-modelleerija
Jaan Allikmaa – Draamateatri vanemhelioperaator


1998

Hilja Irdla – Draamateatri valgustaja
Maris Merilo – Estonia butafoor
Sirli Bergström – Linnateatri lavastusala juhataja
Reet Loderaud – Nukuteatri inspitsient
Lilian Pipar – Nukuteatri piletöör
Ants Kurist – Vanalinnastuudio valgustusala juhataja
Tamara Vassiljeva – Vene Draamateatri õmbleja
Mari Verme – Vanemuise butofoor-dekoraator
Peeter Harjakas – Endla bussijuht
Ülle Konovalov – Ugala jumestuskunstnik
Katrin Pärtma – Rakvere Teatri vanemkostümeerija


1997

Leida Tallo – Estonia kostüümiala juhataja
Toivo Kaev – Draamateatri vanemlavameister
Vally Mõistlik – Tallinna Linnateatri pearaamatupidaja
Urmas Volmer – Ugala kujundusgraafik
Tiit Kalm – Rakvere Teatri lavameister
Enda Jürine – Vanalinnastuudio lavastusala juhataja
Enn Lee – Nukuteatri valgustaja
Aimre Pahonin – Vanemuise õmblusosakonna juhataja
Valentina Issajeva – Vene Draamateatri kostümeerija
Helve Roosipuu – Endla värvimistöökoja töötaja