Kristallkingakese auhind

STATUUT

Auhind antakse kahele noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest. Asutatud Maria Klenskaja ettepanekul, Teatriliidu juhatuse otsusega 2001. aastal.

Auhinna ühe laureaadi valib igal aastal draamažürii ning teise muusika-, balleti- või tantsužürii. Laureaadile antakse diplom ja rändav kristallist kingake.


LAUREAADID

2019

ESTER KUNTU – Laura Wingfield lavastuses „Klaasist loomaaed“ (VAT Teater ja EMTA lavakunstikool), Éliante lavastuses „Misantroop“ (Eesti Draamateater ja EMTA lavakunstikool), Mari Koort lavastuses „Elagu, mis põletab!“ (Adamson-Ericu muuseum), Mari lavastuses „Põlenud mägi“ (Teater Vanemuine), Karin lavastuses „Saraband“ (Eesti Draamateater), Marie Under lavastuses „Siuru õhtu 100“ (Eesti Kirjanike Liit) ning Laurel lavastuses „Kriidiaed“ (Eesti Draamateater).

LIIS VARES – süvenenud, empaatiline ja peenetundeline tegelemine olulise teemaga nii lavastuses „Hingake! Ärge hingake!“ kui ka töötubades ja liikumispraktikumides.


2018

SANDER REBANE – nimiosa lavastuses „Werther“, Peeter Paan lavastuses „Peeter Paan ja Valge Lind Wendy“, eri rollid lavastustes „Pao-Pao. Kuldse Trio lood“ ja „Öös on asju“, Jüts lavastuses „Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola“ (kõik Endla Teater).

Monolavastus „Ei tao“ (Kinoteater). 

REIGO TAMM – vokaalselt võimekad ja näitlejameisterlikud osatäitmised Adamina operetis „Linnukaupleja“ (Rahvusooper Estonia), Nekrutina ooperis „Tulleminek“ ja Vanaemana lavastuses „Guugelmuugelpunktkomm“ (mõlemad Teater Vanemuine), mida vürtsitab suurepärane koomikuanne.

2017

LIISA SAAREMÄEL – Ariel lavastuses „Tormˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses „... ja Sõna sai lihaksˮ (EMTA Lavakunstikool), Dejanira lavastuses „Mirandolinaˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses „Idioot FMˮ (EMTA Lavakunstikool), Neenu Moor ja Pille-Riin lavastuses „Ekke Moorˮ (Kuressaare Linnateater ja VAT Teater), Jane lavastuses „Veider orkesterˮ (Tallinna Linnateater), Maša ja Emake lavastuses "Uhkus ja eelarve" (Endla Teater), Celimene lavastuses „Misantroopˮ (Eesti Draamateater), Karin Luts lavastuses „Elagu, mis põletab!ˮ (Adamson-Ericu muuseum) ning Olga ja Karolina lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonikaˮ, Tüdruk lavastuses „Becket ehk Jumala auˮ, Tüdruk lavastuses „Mäedˮ, Kate lavastuses „Armunud Shakespeareˮ (kõik Eesti Draamateater).

MARTA NAVASARDYAN – detailitäpse tunnetusega loodud Peretütar Tubina balletis „Krattˮ, printsess Florina Minkuse balletis „Uinuv kaunitarˮ, Naine Raveli „Bolérosˮ, solistipartii MacMillani „Laulus maastˮ ja Dražeehaldjas Tšaikovski „Pähklipurejasˮ (kõik Rahvusooper Estonia).


2016

LAURA METS – lavastused „45 339 km² raba“, „Werther“, „Eedeni aed“ ja „Titanic. Ilusad inimesed mängivad suuri tundeid“ (kõik Endla Teater) ning „Korduma kippuvad küsimused" (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

RAHO AADLA – eriilmelised rollid lavastustes „Klapp“ ja „Imelise otsinguil“ (mõlemad Tallinna Tantsuteater) ning otsingulised work-in-progress performance-lavastused Kanuti Gildi Saalis 2015–2016.

2015

VALLO KIRS – lavastused „Idioot“, „Vanad ja noored“ ja „Kahe isanda teener“ (kõik Ugala Teater) ning „Hiirtest ja inimestest“ (Tallinna Linnateater).

OLGA ZAITSEVA – Almirena Georg Friedrich Händeli ooperis „Rinaldo“ ja Giannetta Gaetano Donizetti ooperis „Armujook“ (mõlemad Rahvusooper Estonia).

2014

RENE KÖSTER – soololavastuse „Tzion“ (Kanuti Gildi SAAL) eest. Lavastus on kantud sügavalt läbitunnetatud isiklikust kogemusest ja esitatud intensiivse kirglikkusega, kehaliselt väljendusrikkalt ja ausalt.

PÄÄRU OJA – Aleksandr Herzen lavastuses „Utoopia rannik. I osa. Teekond“ (Tallinna Linnateater), Dennis Dutton lavastuses „Vertikaaltund“, T. Stedman Harder lavastuses „Saatuse heidikute kuu“, Noor poiss lavastuses „Kaevuritest kunstnikud“, Silbe lavastuses „Kevadine Luts“, Philip lavastuses „Orvud“ (kõik Eesti Draamateater), Franz lavastuses „Tasandikkude helinad“ (Saueaugu Teatritalu).

2013

PAVLO BALAKIN – Mefisto üllatavalt küps ja läbitunnetatud osatäitmine Charles Gounod’ ooperis „Faust“ (Rahvusooper Estonia).

JIM ASHILEVI – lavastused „13“ ja „Õhtute kollane tolm“ (Von Krahli Teater).

2012

SANDRA UUSBERG – Maria lavastuses „Vahepeatus“ (R.A.A.A.M), Angela lavastuses „Kiivad armastajad“, Juula lavastuses „Põrgupõhjas uus Vanapagan“ (Emajõe Suveteater), Nabra lavastuses „Peko“ (Vanemuine), Käthchen lavastuses „The Black Rider“ (VAT Teater), Suzanne lavastuses „Üsna maailma lõpus“, Rowena lavastuses „Biloxi blues“, Joan Helford lavastuses „Aeg ja perekond Conway“ (kõik Tallinna Linnateater).

JEVGENI GRIB – rollide eest lavastustes „Bernarda Alba maja” (Tallinna Balletikool), „Vestlus luigega” (Tallinna Tantsuteater), „Aeg” (Rahvusooper Estonia), „Helde puu” (Nargenfestival).

2011

PIRJO PÜVI – särtsaka Susanna eest W. A. Mozarti ooperis „Figaro pulm“ (Vanemuine).

LAURI KALDOJA – Ariel lavastuses „Torm”, politseinik Klang lavastuses „Pipi Pikksukk”, Diego lavastuses „Kunstveri ja -pisarad”, Unenäomees lavastuses „Unenäokohvik”. Muusikalised kujundused lavastustele „Torm” ning „Kunstveri ja -pisarad” (Rakvere Teater).

2010

OLIVER KUUSIK – kiire vokaalse ja lavalise arengu ilmekas esiletõus Mozarti ooperis „Cosi fan tutte“, Massenet´ooperis „Thais“ ning Donizetti ooperi „Poliuto“ kontsertettekandes.

KRISTO VIIDING – Ike lavastuses „Portselansuits”, Hamlet lavastuses „Head ööd, vend”, Adolf lavastuses „Loojang”, Miguel Páramo lavastuses „Pedro Páramo”, Sela Borohov lavastuses „Mängud tagahoovis ehk Because”, Mattias lavastuses „Sinul on meretäis hirmu” (kõik Eesti Draamateater).

2009
STEN KARPOV
Kassini lavastuses „Portselansuits” (Eesti Draamateater), Treplev lavastuses „Kajakas”, Andres lavastuses „Janu”, Hlestakov lavastuses „Revident”, Joonas Tartu lavastuses

„Kangelane” (kõik Endla).

UKU UUSBERG
Lavastused „Loomaaialugu” (VAT Teater), „Ahoi” (EMTA lavakunstikool ja Teater NO99), „Head ööd, vend” (Eesti Draamateater), „Vahepeatus” (R.A.A.A.M).

2008  
LAURA PETERSON
Nastenka lavastuses „Valged ööd” (Theatrum), osatäitmised lavastuses „Tühirand” (Vanemuine), Mairis Gavlin lavastuses „Börs ja börsitar” (Ugala) ning Esmeralda

lavastuses „Jumalaema kiriku kellamees” (Emajõe Suveteater).

ALEKSANDR PRIGOROVSKI
Gurn balletis „Sülfiid, Mercutio balletis „Romeo ja Julia”, Margus balletis „Libahunt” ja Basilio balletis „Don Quijote” (Rahvusooper Estonia).

2007
ARTJOM MAKSAKOV

Mercutio balletis „Romeo ja Julia”, Prints balletis „Pähklipureja” (Rahvusooper Estonia).

NATALJA POPENKO
Osatäitmised lavastustes „Täna õhtul me ei mängi...”, „As you like it”, „Armastatutest ei lahkuta” (Vene Teater).

2006
RISTO KÜBAR

Nimiosa lavastuses „Adolf Rühka lühikene elu” (Lavakunstikool ja Eesti Draamateater).

TAAVI TÕNISSON
Papageno lavastuses „Võluflööt”; Peremees lavastuses „Troll-Poiss” jt (Nukuteater).

2005
MIRTEL POHLA

Nimiosa lavastuses „Julia” (Eesti Draamateater).

KASPAR JANCIS
Mitmekülgne debüüt Eesti teatris, balleti „Alice Imedemaal” kujundus (Vanemuine) ning „Pal-tänava poiste” lava- ja helikujundus (VAT Teater).

2004
ARGO AADLI
Michael lavastuses „Et keegi mind valvaks”, Serdjuk lavastuses „Tšapajev ja Pustota“

(Tallinna Linnateater).

PRIIT VÕIGEMAST
Gerry Durrell lavastuses „Minu pere ja muud loomad”, nimiosa lavastuses „Nipernaadi”, Felipe II lavastuses „Thijl Ulenspiegel”; Mees, Peremees, Põis, Valvur, Kuningas lavastuses „Koturnijad” (Ugala).

2003
ELISABET TAMM

Catherine lavastuses „Tõestus” (Tallinna Linnateater).

MARIA SOOMETS
Sonja lavastuses „Onu Vanja”, Heta lavastuses „Niskamäe kired”, Jentl lavastuses „Deemon ja ingel” (kõik Ugala).

2002
KATA-RIINA LUIDE

Nelli lavastuses „Alandatud ja solvatud“, Rebecca lavastuses „Unistus Mallorcast” (Ugala).

ALO KÕRVE
Mordaunt lavastuses „Musketärid – kakskümmend aastat hiljem”; Bartley, McCormick lavastuses „Inishmaani igerik” (Lavakunstikool, Tallinna Linnateater).

2001
ALLA POPOVA

Tatjana lavastuses „Jevgeni Onegin” (Eesti Muusikaakadeemia, Vanemuine).

ALEKSANDR MIHHAILOV
Gremin lavastuses „Jevgeni Onegin” (Eesti Muusikaakadeemia, Vanemuine).