Muusikaauhind

2021

Pavlo Balakin – nimiosa Gaetano Donizetti ooperis „Don Pasquale“ (Rahvusooper Estonia).

Priit Volmer – nimiosa Gaetano Donizetti ooperis „Don Pasquale“ (Rahvusooper Estonia).


2020

Jüri Alperten – vene ooperi stiilitundlik ja sügavalt musikaalne tõlgendus (Nikolai Rimski-Korsakovi „Tsaari mõrsja“, Rahvusooper Estonia).

Kristel Pärtna – eripalgeliste rollide hingestatud ja vokaalselt kõrgetasemeline esitus (Marfa osa Nikolai Rimski-Korsakovi ooperis „Tsaari mõrsja“ ning Julia osa Charles Gounod’ ooperis „Romeo ja Julia“, mõlemad Rahvusooper Estonia).


2019

Atlan Karp – Jack Rance’i ja krahv Gili jõuliselt kehastatud lavakujud Giacomo Puccini ooperis „Tütarlaps kuldsest läänest“ (Rahvusooper Estonia) ja Ermanno Wolf-Ferrari lühiooperis „Susanna saladus“ (Opera Veto).

Rasmus Kull – Sweeney Toddi muusikaliselt nõudlik roll Stephen Sondheimi muusikalises põnevikus „Sweeney Todd“ ning Josefi lavakuju maitsekas kehastamine Johann Straussi operetis „Viini veri“ (mõlemad Teater Vanemuine).


2018

Juuli Lill koomiliste Cherubino ja paruness Adelaide’i ning traagilise Maria võrdselt veenev kehastamine ooperis „Figaro pulm“, operetis „Linnukaupleja“ ja algupärandis „Pilvede värvid“ (kõik Rahvusooper Estonia).

Märt-Matis Lill, Taago Tubin, Jan Kaus ja Taavi Kull erinevate teatrivormide meisterlik ühendamine ooperis „Tulleminek“ (Teater Vanemuine).


2017

Monika-Evelin Liiv – Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis „Aidaˮ (Rahvusooper Estonia).

Heli Veskus – Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis „Aidaˮ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlaneˮ (Rahvusooper Estonia).


2016

Vello Pähn – Paul Hindemithi ooperi „Cardillac“ ja Richard Straussi ooperi „Arabella“ kontsertetenduse kõrgetasemelise muusikalise teostuse eest (Rahvusooper Estonia).

Rauno Elp – ooperi „Cardillac“ nimiosalise rolli jõulise ja veenva lahendamise eest (Rahvusooper Estonia).


2015

Jassi Zahharov – Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Eduard Tubina ooperis „Reigi õpetaja” (Teater Vanemuine).

Arne Mikk – Paul Hindemithi ooperi „Pikk jõulueine” haarava ansamblitööga lavastuse eest (Rahvusooper Estonia).


2014

Mati Turi – Tannhäuseri tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse teostuse eest Richard Wagneri ooperis „Tannhäuser“ (Rahvusooper Estonia).

Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – Pjotr Tšaikovski ooperi „Jevgeni Onegin“ kunstiliselt nauditava tulemuse eest.


2013

Ain Anger – Mefisto mõjuva ja kaasahaarava tegelaskuju loomine Charles Gounod’ ooperis „Faust“ (Rahvusooper Estonia).

Monika-Evelin Liiv – Julius Caesari ja Cornelia veenvad ja muusikaliselt kõrgetasemelised rollilahendused Georg Friedrich Händeli ooperis „Julius Caesar“ (Rahvusooper Estonia).


2012

Aile Asszonyi – nimirollide särava ja mitmeplaanilise tõlgitsuse eest lavastustes „Manon Lescaut“ (Rahvusooper Estonia) ja „Maria Stuarda“ (Teater Vanemuine).

Karmen Puis – Elisabetta I ja Hanna Glawari rollide väljapaistva ja kunstiliselt veenva esituse eest lavastustes „Maria Stuarda“ ja „Lõbus lesk“ (Teater Vanemuine).


2011

Ran Arthur Braun – G. Puccini „Boheemi“ dünaamiline ja värske lavastus Rahvusooperis Estonia.

Rahvusooper Estonia koor – muusikaliselt ja lavastuslikult nõudliku partii professionaalne teostus S. Prokofjevi ooperis „Armastus kolme apelsini vastu“.


2010

Aile Asszonyi – eripalgeliste ja vokaalselt viimistletud rollide eest Mozarti ooperis „Cosi fan tutte“ ja Verdi ooperis „Maskiball“.

Erki Pehk – PromFesti järjepideva kunstilise juhtimise ja Massenet’ ooperi „Thais“ lavaletoomise eest.


2009

Lavastuse „Eesti meeste laulud” esituskoosseis – pöörase mängulisuse ja hõrgu musitseerimise eest (Von Krahli Teater ja Nargen Opera).

Arvo Volmer – Rahvusooperi repertuaari laiendamise ning Wagneri ooperi „Tristan ja Isolde” haarava muusikalise tõlgenduse eest.


2008

Dmitri Bertman – mõjuva kujundikeele leidmine lavastustes „Wallenberg“ (Erkki-Sven Tüüri ooper Estonias) ja „Hoffmanni lood“ (J. Offenbachi ooper Vanemuises).

Mart Madiste – särav esiletõus mõlema ooperiteatri juhtiva tenorina rollides Hoffmann (J. Offenbachi „Hoffmanni lood“ Vanemuises) ja Hertsog (G. Verdi „Rigoletto“ Estonias).


2007

Helen Lokuta – nimiosa lavastuses „Tuhkatriinu” (Estonia), osatäitmised lavastustes „Tuleaed”, „Mu luiged, mu mõtted” (Von Krahli Teater ja Nargen Opera).

Lauri Sirp – ooperite „Acis ja Galatea” ning „Abieluveksel” muusikajuht (Vanemuine).


2006

Arvo Volmer – ooperite „Othello” ning „Simson ja Delila” muusikaline juht ja dirigent (Estonia).

Marko Matvere – nimiosa muusikalises etenduses „Georg” (Smithbridge Production).


2005

Heli Veskus – Barbara lavastuses „Barbara von Tiesenhusen”, Liisu lavastuses „Kosjas” (Estonia).

„Eesti ballaadide” loominguline kooslus, lavastaja Peeter Jalakas.


2004

Roland Liiv – vokaalselt kandev, stabiilne, artistlik ja karakterit hästi tabav esitus: Max lavastuses „Nõidkütt”, Clem lavastuses „Väike korstnapühkija” (Estonia).

Aivar Tommingas – ereda karakteriga ja musikaalne rollilahendus: Fagin lavastuses „Oliver” (Vanalinnastuudio ja Smithbridge Production).


2003

Vanemuise teatri koor ja kontsertmeister Piret Talts – A. Lortzingi „Salakütt”, A. L. Webberi „Evita”, G. Donizetti „Armujook”, G. Verdi „Maskiball”.


2002

Mati Palm – Boriss ja Pimen lavastuses „Boriss Godunov”, Banco lavastuses „Macbeth” (Estonia).

Neeme Kuningas – lavastused „Tark naine,” „Lühike elu”, „Boriss Godunov” (Estonia).


2001
Jüri Alperten – ballettide „Anna Karenina” ja „Pähklipureja” muusikaline juht ja dirigent; ooperi „Salome” ja teiste teatri mängukavas olevate etenduste dirigenditöö.

2000
Paul Mägi – lavastuste „Süda”, „Näkineid” ja „Kratt” muusikajuht (Estonia).

1999
Riina Airenne – nimiosa lavastuses „Carmen” (Estonia).

1998
Ivo Kuusk – nimiosa lavastuses „Othello” (Vanemuine).

1997

Paul Mägi – G. Verdi „Nabucco” muusikajuht (Estonia).


1996

Mikk Mikiver – lavastused „Cyrano de Bergerac“ (Estonia) ja „Tosca” (Vanemuine).

Mare Tommingas – „Mees La Manchast” – lavastus, kujundus, kostüümid, koreograafia (Vanemuine).


1995
Paul Mägi – J. Straussi „Viini veri” dirigent (Estonia).

1994
Neeme Kuningas – lavastused „West Side Story” (Linnahallis) ja „Albert Herring” (Estonia).

1993
Endel Nõgene – Vanemuise teatri muusikaharu säilitamine ja mitmekülgne arendamine.

1992
Ivo Kuusk – Pinkerton lavastuses „Madama Butterfly”, Novgorodi suurkaupmees lavastuses „Ratsamees” (Estonia).

1991
Taisto Noor – Leporello lavastuses „Don Juan” (Vanemuine).

1990
Jüri Krjukov – Tevje lavastuses „Viiuldaja katusel” (Estonia).

1989
Hendrik Krumm – Hoffmann lavastuses „Hoffmanni lood”, Faust lavastuses „Mefistofeles” (Estonia).

1988
Eri Klas – M. Mussorgski „Hovanštšina“ muusikajuht (Estonia).

1987
Leili Tammel – vokaalsolist lühiballetis „Karje ja vaikus“ (Estonia).

1986
Silvia Vestmann – Magda Sorel lavastuses „Konsul” (Vanemuine).

1985
Helvi Raamat (laulja) – Senta lavastuses „Lendav Hollandlane” (Estonia).

1984
Ago-Endrik Kerge – lavastused „Ohver” ja „Figaro pulm” (Vanemuine).