Infokiri detsember 2023
4. detsembril 2023 toimus teatriliidu volikogu koosolek.
Osa võtsid Gert Raudsep, Tiina Tõnis, Pille Jänes (volikiri Karmen Puisile), Lemme Järvi-Saarma (volikiri Tiina Tõnisele), Mait Visnapuu, Hedi-Liis Toome (Zoomi kaudu), Juris Žigurs, Jüri Tiidus, Karl Sakrits (volikiri Tiina Tõnisele), Anu Hövel, Piret Rauk, Eduard Odinets (volikiri Tanel Saarele), Karmen Puis, Vilma Luik (Zoomi kaudu), Anne-Lii Päiv, Annika Visnapuu ja Riina Viiding.
Päevakorras:- Teatriliidu juhatuse esitatud 2024. aasta eelarve- ja tegevuskava kinnitamine.
- Puhkekodude hinnakirja muudatuse kinnitamine.
- Volikogu otsused.
- Annika Visnapuu tutvustas 2024. aasta eelarve projekti.
- Gert Raudsep tutvustas 2024. aasta tegevuse põhiküsimusi.
2024. AASTA TEGEVUSKAVA
I
2024. aastaks taotles teatriliit kõrg- ja eriharidusega ning kõrgema kutsetasemega teatritöötajatele töötasu miinimumtasemeks vabariigi keskmist palgataset – 1950 €. Kuna Vabariigi Valitsuse otsus 2024. aastaks näeb ette minimaalse töötasuvahendite kasvu ainuüksi pedagoogidele, jääb ära teiste valdkondade palgatõus.
2025. aastal on prognoositav keskmine töötasu 2053 € (THI 2,5%), mis on aluseks TALO poolt taotletavale töötasumiinimumile.
Lisaks TALO ja Vabariigi Valitsuse vahelistele töötasuläbirääkimistele on otstarbekas pidada samal ajal läbirääkimisi ainuüksi teatrivaldkonna rahastamise üle Eesti Teatriliidu, Eesti Etendusasutuste Liidu ja Kultuuriministeeriumi vahel.
II
Tööseadusandlusesse tuleb luua võimalus töötada ka lepingute alusel, millega oleksid tagatud ka riigipoolsed garantiid nii nagu töölepingutega. Need oleksid sisuliselt „tööampsulepingud“, mis ei muutuks mitmekordsel sõlmimisel tähtajaliste töölepingute eeskujul tähtajatuteks.
III
Ühistöö loomeliitude initsiatiivgrupiga ( Elin Kard, Eesti Kunstnike Liidu president, Kadi-Ell Tähiste, Kunstiasutuste Liidu juhatuse liige, Gert Raudsep, Eesti Teatriliidu esimees) ravikindlustatuse võimaldamiseks vabakutselistele loovisikutele.
Teatriliit on toetanud sotsiaalmaksu laiendamist teistele tululiikidele universaalselt või erandlikult loovisikutele suunatud avalike toetuste maksustamist sotsiaalmaksuga ja nende käsitlemist töötasuna. Sotsiaalkaitse paremaks tagamiseks vabakutselistele loovisikutele peab laiendama sotsiaalmaksukoormust kõigile töise sisuga tuludele (stipendiumid, dividendid).
Riigikogu töösse on võetud eelnõu 338 SE „Eesti Kultuurkapitali seaduse ja hasartmängumaksu seaduse muutmise seadus“. Eelnõu deklareeritud eesmärk on „toetada Eesti kultuuri jaoks oluliste loomeisikute toimetulekut“. Muudatus on esimene ja oluline samm loovisikutele sotsiaalsete garantiidele ligipääsu võimaldamisel ja lihtsamaks tegemisel ning loometöö tunnustamisel tööna, milleks sõlmitakse seadustes ettenähtud tingimustel leping ja mille tasult makstakse maksud.
Võimalikud ohukohad seaduse rakendumisel:- Seadusemuudatus ei aita vabakutselisi loovisikuid püsiva ravikindlustuse saamisel, kui sotsiaalmaksu ei summeerita aastapõhiselt. See muudatus eeldab kehtiva maksusüsteemi põhimõttelist muutmist.
- Ehkki Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital koos Riigikogu kultuurikomisjoni, Eesti Rahandusministeeriumi ja Eesti Sotsiaalministeeriumiga on andnud teada, et on leitud lisavahendeid ja võimalus suurendada sihtkapitalide võimekust toetustele lisanduvate maksude katmiseks (ning selleks sobivateks lepinguvormideks, millele seaduse eelnõu seletuskiri osundab), tuleb olla tähelepanelik, et vahendite vähenemisel ei võeta toetusraha nn stipendiumite rahast.
- Ilmselgelt on seda lisanduvat raha vähe ja kõige õigem oleks sotsiaalseteks garantiideks saada raha „betoonist“ – mõned protsendidki hasartmängumaksuna Kultuurkapitalile minevast rahast aitaks palju.
IV
Tööaja summeerimisega kaasnevad probleemid
Etendusasutuste tööaja arvestus (mis enamasti on summeritud 3-kuuliseks või 4-kuuliseks perioodiks) peab vastama Euroopa Kohtu poolt vastu võetud iganädalase puhkeaja arvestuse nõudele.
Tööinspektsioonile on antud õigus alates 1. jaanuarist 2024 kontrollida direktiivi täitmist. Etendusasutustele tekitab see lisamuresid.
Jurist Thea Rohtla selgitus Euroopa Kohtu poolt vastu võetud iganädalase puhkeaja arvestuse otsuse kohta:
Meie Töölepingu seadus (TLS) tugineb Euroopa Liidu direktiivile 2003/88/EÜ: Art 3 kohaselt peab olema iga 24 h jooksul 11 h järjestikust puhkeaega. Art 5 kohaselt peab iga seitsmepäevase perioodi sees olema vähemalt 24 h järjestikust puhkeaega.
Euroopa Kohus tegi märtsis 2023 otsuse, mis ütles, et iganädalase puhkeaja arvestamise korral on korrektne liita kokku igapäevane puhkeaeg ja iganädalane puhkeaeg. Ehk et iganädalane puhkeaeg ei ole mitte 24 h, vaid 11 h + 24 h, kokku 36 h.
Samuti ütles Euroopa Kohus, et kui liikmesriik on ise kehtestanud direktiivist soodsamad tingimused, siis tuleb liita kokku soodsamad tingimused. See tähendab, et Eesti puhul tuleb liita kokku 11 h + 36 h ning anda iga nädal 47 h järjestikku puhkeaega.
Tööinspektsioon hakkab uut Euroopa Kohtu tõlgendust Eestis rakendama ilma TLS muutmata alates 01.01.2024. Probleem puudutab kõiki Eesti teatreid.
Eesti Etendusasutuste Liit on teinud kultuuriministeeriumile ettepaneku kehtestada etendusasutustele erand, mis tulenevalt valdkonna eripärast võimaldab jätkata praeguse tõlgendusega.
Eesti Teatriliit ja Eesti Näitlejate Liit toetavad ettepanekut jätkata olemasoleva süsteemiga.
Kollektiivlepingutega on võimalik osapooltel kokku leppida, et seoses teatritöö iseloomuga võib 11 tundi puhkeaega anda ka teisel ajal.
V
Ametiühingulise koondumise olulisusest
VI
Juhatuse otsusest õpetajate streigi toetamise kohta
Riiklik lepitaja Meelis Virkebau loodab, et õpetajate ja riigi lepituskoosolekul 1. detsembril suudetakse saavutada kokkulepe. Õpetajate ettepanek suurendaks riigieelarves õpetajate palgakulu 12 miljoni euro võrra. Virkebau sõnul ei peaks ettepanek riigieelarve kulutusi suurendama, kuid õpetajad peaksid saama alampalga tõusu ja seda hariduskulude ümberkorraldamise kaudu.
Haridusminister Kristina Kallase sõnul on leitud 8 miljonit (3%) õpetajate palga alammäära suurendamiseks ja diferentseerimisfondi 5% (õpetajate lisaülesannete tasustamise fond).
EHL esimees Reemo Voltri sõnul on olulisim õpetajate miinimumtasu suurendada, sest seda saavad kõik täiskohaga töötavad õpetajad. Diferentseerimisfondi suunatud vahendid ei jõua kõikide õpetajateni. Aastakümneid tagasi, haridusminister Jaak Aaviksoo valitsuse ajal, lõhuti õpetajate atesteerimissüsteem, nn karjäärimudel.
Et toetada Kristina Kallast, praegust haridusministrit, karjäärimudeli loomisel, andis õpetajate ühenduse võrgustik 4. detsembril Vabariigi Valitsusele üle õpetajate karjääri ja palgamudeli projekti. Töötasu maksmise aluseks on õpetajate pädevus ja panus haridusvaldkonda.
Teatritöötajate reguleerimata töötasud ja lõhutud karjääriperspektiiv
TALO ja Vabariigi Valitsuse vahelistel palgaläbirääkimistel jõutakse alampalga kokkuleppeni, kuid nii nagu õpetajatel, puudub atesteerimissüsteem, palgaastmete süsteem, mis on aastakümneid tagasi kaotatud. Töötajate karjääriperspektiiv on palgaastmete kaotamisega lõhutud.
Oma tööd alustav ja haridusega spetsialist peaks saama kõrgharidusega töötaja miinimumtöötasu, kuid 20 aastat töötanud suure kutsemeisterlikkusega töötaja töötasu ei peaks olema sama, mis alustaval töötajal.
Kõrgharidusega erialaspetsialistidel (nii loovisikutel kui ka etendusasutuse tugispetsialistidel) puudub võimalus kutseeksamite, staaži või kõrge kutsemeisterlikkuse tunnustamise kaudu taotleda (saada) suuremat töötasu.
VII
Teatriliidule etenduskunstide tugiteenuste kutse andmise õiguse taas taotlemine Kutsekoja konkursil novembris 2024
Kutseeksamite korraldamine toimub koostöös Eesti Teatri Tehniliste Töötajate Ühenduse ja Eesti Teatriliidu kutsekomisjoniga.
Muud
tegevused:
- Teatritöötajate kollektiivlepingu, valdkonna sektoripõhise kollektiivlepingu koostamine teatriliiduks ühinenud erialaliitudega.
- Osalemine etenduskunstide valdkonna arengukava koostamises.
- Liikmemaksude reformi ettevalmistamine koos erialaliitudega.
- Osavõtt Kultuuri Kutsenõukogu ja OSKA koordinatsioonikogu (riigi tööjõuvajaduse seire ja prognoosisüsteem, mida rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest) tööst.
- Osavõtt Eesti Teatri Agentuuri, Vene Teatri nõukogu, RO Estonia nõukogu, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia nõukogu ning loomeliitude initsiatiivgrupi tegevusest.
Kirjastamisplaan 2024:
- Hans Thies Lehmanni „Postdramaatiline teater“ (tõlkija Tiina-Erika Friedenthal, toimetajad Madli Pesti ja Luule Epner).
- „Teatrielu 2023“ (sisu koostajad Madli Pesti ja Tambet Kaugema, statistika- ja kroonikaosa koostaja Tiia Sippol), koostöös Eesti Teatri Agentuuriga.
- Robert Coheni „Acting Power“ (uustõlge Anu Lambilt).
-
Eesti
sõnateater 1965–1985, 2. osa (koostaja Piret Kruuspere), koostöös EMTA lavakooli,
Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusega.
Karjäärinõustamine (Kultuurkapitali abiga)
Teatriliidu Gild
Teatriliidu
raamatukogu
Eesti teatri auhinnad – Eesti Kultuurkapitali preemiad
Žüriides töötab aastatel 2024–2025 kokku 94 inimest. Koosseisud (á 5, erandkorras 7 liiget) kinnitab liidu juhatus, žüriide tegevust korraldavad liidu töötajad.2023. aasta auhindade piduliku kätteandmise korraldab Tartu Uus Teater ja pidulik õhtu toimub Eesti Rahva Muuseumis.
Eesti teatri biograafiline leksikon (Kultuurkapitali abiga)
Kalmistute hooldus (Kultuurkapitali abiga)
Tervisetoetused (Kultuurkapitali abi)
Puhkemajad
Teatriliidu maja
Volikogu
otsused:
- Kinnitada teatriliidu 2024. aasta eelarve- ja tegevusplaan.
- Kinnitada teatriliidu puhkemajade uus hinnakiri (vt teatriliidu kodulehel).
- Ühtlustada etenduskunstide tugiteenuste kutsestandardite tasemenõuded kõrgharitud erialaspetsialistidele.
- Toetada õpetajate streiki erialaliitudega kokku lepitud viisil.
EESTI TEATRILIIDU JUHATUS 2021–2025
- Gert Raudsep (esimees)
- Tõnn Lamp (Eesti Näitlejate Liit)
- Heli Veskus (Eesti Näitlejate Liidu solistide alaliit)
- Siret Campbell (alates 2023, Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liit)
- Karmo Mende (alates 2023, Eesti Lavastuskunstnike Liit)
- Triinu Upkin (Eesti Balletiliit)
- Eve Komissarov (Eesti Teatri Tehniliste Töötajate Ühendus)
- Anneli Saro (Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus)
- Anu Lamp
- Ene-Liis Semper
- Jaak Allik
- Rein Oja
vastutav sekretär Riina Viiding
teabejuht, Eesti teatri biograafilise leksikoni toimetaja Triin Truuvert
arhiivi- ja raamatukogutöötaja, žüriide koordinaator Giina Kaskla
erialaliitude korraldus- ja teabejuht Kaisa Sein (Eesti Lavastuskunstnike Liit)
raamatupidaja, loomemajade administraator Annika Visnapuu
õigusnõunik Thea Rohtla
karjäärinõustaja Monika Larini
maja perenaine Krista Kaiküll