Tallinnfilmi filminäitlejate õppestuudio

Autor Õie Orav

Tallinnfilmi filminäitlejate õppestuudio loodi 1960. aastal. See oli ainus filmistuudio juurde loodud näitlejate õppestuudio kogu tollases Nõukogude Liidus. Eestis puudusid professionaalsed filminäitlejad. Mängufilmidesse kaasati osatäitjaid erinevatest Eesti teatritest. Kuid ka parimatele teatrinäitlejatele heideti kinoekraanil ette teatraalsust. Nii tuligi mõte koolitada otse filmistuudio juurde loodavas õppestuudios professionaalseid filminäitlejaid.

Kuna Tallinnfilmi mängufilmide toodang oli keskmiselt kolm filmi aastas, polnud siiski mõeldav, et kõik filminäitlejateks koolitatud neis rakendust leiaksid. Nii otsustatigi muuta esialgset õppeprogrammi ja täiendada õpet teatrialaselt, et õppestuudio lõpetajad oleksid valmis mängima nii filmis kui ka teatris. Enamik lõpetanutest alustasid 1963. aastal tööd erinevates Eesti teatrites, mitmed mängisid filmides, telelavastustes, raadiokuuldemängudes.

Tallinnfilmi õppestuudio on muuhulgas lõpetanud Sirje Arbi (Tennosaar), Arvi Hallik, Toomas Kalmet, Peeter Kard (Šmakov), Enn Kose, Tiia Kriisa, Verner Loo, Aime Piirsalu, Ivalo Randalu, Eili Sild (Torga), Mall Sillandi, Peeter Tedre, Ülle Ulla.

Stuudiolasi õpetasid Leo Kalmet, Leo Soonpää, Reet Kasesalu-Martinson, Karl Ader, Meeli Sööt, Vello Rummo, Olev Piirsalu, Jüri Müür, Kaljo Kiisk, Leida Laius, Valeria Anderson, Veljo Käsper jt.

Raamat sisaldab lisadena eluloolisi andmeid ja rollide loetelu ning nimeregistrit.

Toimetanud Eva-Liisa Linder

Kujundanud Mari Kaljuste

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ja audiovisuaalse kunsti sihtkapitalid.

© Eesti Teatriliit, 2012

Loe lisaks: