In memoriam Elonna Spriit

Meie seast on lahkunud tantsija Elonna Spriit: temperamentne ja päikseline, etteaimamatu, jõulise väljendusvõimega, iginoor ja võluv naine.

Spriit õppis Tallinna koreograafiakoolis, kus tema kursusekaaslasteks olid teiste hulgas Jelena Poznjak-Kõlar, Tiiu Randviir-Tölp ja Regina Tõško-Süvalep, ning lõpetas 1956. aastal Leningradi Vaganova nimelise balletikooli, asudes seejärel tööle Estonias. Tema peamised õnnestumised olid seotud karakter- ja nüüdistantsuga: Mercedes ja Carmencita Minkuse balletis „Don Quijote“, sinjoora Capulett Prokofjevi „Romeos ja Julias“, Tütarlaps Jürisalu „Tänavas“, Fanny Karajevi balletis „Kõue rada“, Võõrasema Prokofjevi „Tuhkatriinus“, Conchita Grinblatsi „Rigondas“ jt. Viimase kohta kirjutas kriitika, et „Elonna Spriidi tantsus on temperamenti, ta tunnetab tantsu karakterit ja koloriiti, luues küllaltki tervikliku kuju tütarlapsest, kes otsib oma õnne“.

Elonna Spriidi 12-aastasele baleriinistaažile lisandus pärast Estoniast lahkumist 20 aasta pikkune tegevus estraadisolistina. Ka selles maailmas ilmestas tema esinemisi professionaalsuse nõue, mis sai eriti määravaks 1993. aastal, kui Elonna Spriit avas omanimelise tantsukooli, mis oli mõeldud varietee-, modern- ja džässtantsust huvitatuile. Spriit ise on öelnud, et pedagoog sai temast tänu balletikooli klassikalise tantsu õpetajale Liia Leetmaale, kelle autoriteeti ta lausa jumaldas. 1999 jagas Spriit oma pedagoogikogemusi ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia laulukateedris.

Avaldame kaastunnet Elonna Spriidi lähedastele ja mõtleme tänutundega armastatud tantsijale.

 

Rahvusooper Estonia
Eesti Kutseliste Tantsijate Loomeliit
Eesti Teatriliit
Kultuuriministeerium

Matusetalitus neljapäeval, 8. detsembril kell 12.00 Metsakalmistu kabelis.