In memoriam Mati Palm

Mati-Johannes Palm

13. jaanuar 1942 – 28. mai 2018

Meie hulgast on lahkunud legendaarne armastatud ooperilaulja ja pedagoog, maestro Mati Palm.

Mati Palmi kaunis ja nüansirohke hääl ning emotsionaalne esitus on pakkunud unustamatuid muusikaelamusi ooperilavadel, oratooriumide esitustel ja kammermuusika õhtutel. Palm ise on oma loometeed iseloomustades öelnud, et ooperikunst on tema südametunnistus, oratoorium tema armastus ja kammerlaul tema hobi. Nõnda esines ta võrdse eduga ooperilavadel, kontserdi- ja kammersaalides.

Alates 1967. aastast oli Mati Palmi lauljatee seotud Estonia teatriga. Selle aja jooksul kasvas tema repertuaaripagas mahukaks, sisaldades üle 80 eriilmelise rolli, millest enim tõusevad esile Verdi ajalooliste tegelaste tõlgendused Attila, Filipp II ja Zaccaria, samuti sügavad ja väljenduslikud rollid Mussorgski ja Tšaikovski ooperites: Boriss ja Pimen, Gremin, René ja Ivan Hovanski. Tema esinemisi on hinnatud ka Wagneri ooperites, millest sagedamini laulis ta „Lendava hollandlase“ nimiosa. Neist mitmeid esitas ta korduvalt rahvusvahelistel lavadel, sh Teatro Colón, Berliini Riigiooper, Odessa Riiklik Akadeemiline Ooperi- ja Balletiteater, Maria teater, Moskva Suur Teater, Soome Rahvusooper jt. Ta andis üle 400 soolokontserdi nii kodu- kui ka välismaal, sh mitmel nimekal laval nagu Moskva Tšaikovski nimeline kontserdisaal, Moskva konservatooriumi väike saal ja Rahmaninovi nimeline saal, Glenn Gouldi stuudio Torontos, Peterburi Filharmoonia Suur ja Väike saal ning kontserdisaalid Vilniuses, Chişinăus, Tbilisis jt pealinnades. Palmi repertuaaris on 56 kantaati ja oratooriumit, mida ta esitas rohkem kui sajal tuntud ooperi- ja kontserdilaval. Tema partneriteks laval olid Tiit Kuusik, Georg Ots, Margarita Voites, Anu Kaal, Hendrik Krumm, Helgi Sallo, Urve Tauts, Teo Maiste, Liidia Panova, Kalju Karask, Ivo Kuusk, Maarja Haamer ja paljud teised Eesti muusikateatri tipud.

Tänutundes tuleb meenutada ka Palmi viljakat pedagoogilist tegevust lauluprofessorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tema käe all on laulmist õppinud näiteks Tarmo Sild, Märt Jakobson, Triin Ella, Juuli Lill, Monika-Evelin Liiv, Juhan Tralla, Aare Kodasma, Roman Chervinko, Pavlo Balakin, Ksenia Kutšukova jt.

Rahvusooper Estonia, Kultuuriministeerium, Eesti Teatriliit, Eesti Interpreetide Liit ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avaldavad kaastunnet Mati Palmi lähedastele ja mõtlevad tänutundega armastatud lauljale.

Mati Palmi ärasaatmine toimub laupäeval, 2. juunil kell 12.00 Kaarli kirikus.