In memoriam Mladen Kiselov

Mladen Kiselov 11. juuni  1943 – 29. oktoober 2012

Viimastel aastatel Eestis elanud bulgaarlasest lavastaja ja teatripedagoog tegi siin neli lavastust: Albee’ „Kes kardab Virginia Woolfi“ ja Hare’i „Amy seisukoht“ Tallinna Linnateatris, Shepardi „Maetud laps“ Vanemuises, Edgari „Nelipühad“ Eesti Draamateatris. Pooleli jäi töö VAT Teatris, Williamsi „Tramm nimega „Iha““. EMTA lavakunstikoolis õpetas ta XXV lendu.

Mladen Kiselov sündis teatriinimeste peres, lõpetas 1968. aastal Moskvas Anatoli Efrose õpilasena GITISe. Seejärel töötas ta peamiselt Bulgaarias lavastaja ja produtsendina. Ta oli 1977-1983 Satiiriteatri peanäitejuht, 1983-86 Bulgaaria Riikliku Kultuuripalee kunstiline juht ja produtsent, 1986-91 Bulgaaria Rahvusteatri direktor.  Tema nime seostati mõnede kõige julgemate totalitarismivastaste lavastustega sotsialismiaegses Bulgaaria teatris. Ta lavastas nimekate vabadusmeelsete bulgaaria näitekirjanike töid, nagu Iordan  Radichkov, Ivan Radoev, Stanislav Stratiev, Valeri Petrov või Stedan Tsanev. Ta oli Bulgaaria Teatri- ja Filmiakadeemia NATFIZ õppejõud.

1990. aastal kutsuti Kiselov USAsse. 1992-2008 õpetas ta Ameerika vanimas teatrialast kõrgharidust pakkuvas õppeasutuses, Pittsburghi Carnegie Melloni ülikooli lavakunstikoolis. Viimased kuus aastat sellest juhatas ta lavastamise õppetooli.

Ta on õpetanud rohkem kui 900 näitleja-, lavastaja-, dramaturgia- ja stsenograafiaüliõpilast, kes on teinud oma esimesed sammud lava- ja kinomaailmas Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ja Aasias.

Kiselov lavastas klassikuid nagu Shakespeare, Molière, Lorca, Tšehhov ja Brecht, Williams, Albee ja Beckett, kuid tegi ka näidendite esmalavastusi kaasaegsetelt autoritelt nagu Nilo Cruz, Dominic Champagne (Kanada), William Mastrosimone, Toni Press-Coffman, Kia Cothron jt.

Ta on pälvinud mitmeid preemiaid, näiteks USAs (Pittsburghi parima lavastaja aastapreemia, 2002; Garlandi teatripreemia Los Angeleses, 1999), Venemaal (Moskva Teatrikevade preemia, 1975), Tšehhoslovakkias (Praha TV teatrifestivali preemia, 1976) ja Bulgaarias (Sofia linna teatripreemia, 1977; Bulgaaria riiklik lavastajapreemia 1974, 1979 ja 1989 ning Askeri lavastajapreemia, 2006).

Mladen Kiselov jättis jälje kõigisse, kes temaga koos töötasid. Me õppisime temalt professionaalsuse ja inimlikkuse tasakaalu, värskust ja loomingulisust, nõudlikkust ja  üksteise kuulamist, valmisolekut, eetikat – nii teatris kui ka elus. 

„Leida see igavene ning lavastada seda nii, et vaataja äkki tunneks, et jutt on temast ja et see on nii olnud kümme, sada ja tuhat aastat tagasi... selle võlu on tunda ennast osana millestki suuremast kui käesolev ajahetk. Selles mõttes on kõik üks. Selles mõttes ei ole maid ja kontinente, ei ole rasse.”

 

Eesti Draamateater
Tallinna Linnateater
Teater Vanemuine
VAT Teater
EMTA Lavakunstikool
Eesti Lavastajate Liit
Eesti Lavastuskunstnike Liit
Eesti Näitlejate Liit
Eesti Teatriliit
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium


Mladen Kiselovi põrm maetakse Eestisse, perekonna matuseplatsile.