Mälestame Silvia Urbi ja Teo-Endel Maistet

Silvia Urb

18. II 1924 – 11. VIII 2018

Meie hulgast on lahkunud armastatud operetiprimadonna Silvia Urb. Estonia solistina aastatel 1954–1972 lõi ta särava plejaadi operetirolle, astudes lavale Eliza Doolittle’ina Loewe „Veetlevas leedis“, Hanna Glawarina Lehári „Lõbusas leses“, Katharinana Porteri „Suudle mind, Kate’is“, Odette’ina Kálmáni „Bajadeeris“, Stellana Normeti „Stella polarises“, Margitina Arro ja Normeti „Tuledes kodusadamas“ jpt. Unustamatud on ka tema rollid järgmistes ooperites: nimiosa Bizet’ „Carmenis“, Niklaus Offenbachi „Hoffmanni lugudes“, Bess Gershwini „Porgys ja Bessis“.

Urb sai tuntuks ka Leningradi publikule esinemistel Georg Otsaga Estonia külalisetendustel. Võrdväärse eduga on ta esinenud kammer- ja estraadilauljana filmis „Kui saabub õhtu“, temast on ETV videoarhiivis katkendid „Minu veetlevast leedist“ ja „Tsirkusprintsessist“ ning teda on salvestatud ER-is ja kogumikplaatidel („Eesti Raadio estraadiorkester“, „Eino Tamberg. Raudne kodu“, „Valter Ojakäär. Intermezzo“, „Eesti lauljaid operettides“, „Rahvusooper Estonia 100“ IX). Tema lavapartnerid olid Georg Ots, Georg Taleš, Kalju Karask, Linda Rummo, Harri Vasar, Endel Pärn, Hugo Malmsten, Liidia Panova, Haili Sammelselg, Teo Maiste, Helgi Sallo, Voldemar Kuslap ja paljud teised Eesti muusikateatri tipud.

Rahvusooper Estonia, Kultuuriministeerium ja Eesti Teatriliit avaldavad kaastunnet Silvia Urbi lähedastele.


Teo-Endel Maiste

29. II 1932 – 14. VIII 2018

Meie hulgast on lahkunud legendaarne ja armastatud ooperilaulja ja pedagoog Teo-Endel Maiste.

Teo Maiste kaunis ja nüansirohke hääl ning emotsionaalne esitus on pakkunud unustamatuid muusikaelamusi ooperilavadel, oratooriumide esitustel ja kammermuusika õhtutel. 1960–1965 oli Teo Maiste Vanemuise teatri ja 1965–2011 Estonia solist. Selle aja jooksul kasvas tema repertuaaripagas mahukaks, sisaldades üle saja eriilmelise rolli, millest enim tõusid esile nimiosad Verdi „Attilas“, Tambergi „Cyrano de Bergeracis“ ja Mussorgski „Boriss Godunovis“ ning Filipp II (Verdi „Don Carlo“), parun Ochs (Richard Straussi „Roosikavaler“), Wurm (Verdi „Luisa Miller“), Daland (Wagneri „Lendav hollandlane“), Falstaff (Nicolai „Windsori lõbusad naised“), Des Grieux (Massenet’ „Manon“), Bartolo ja Basilio (Rossini „Sevilla habemeajaja“).

Alates 1970. aastast töötas Teo Maiste Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõuna. Tema õpilased olid Hans Miilberg, Thomas Mürk, Jaan Willem Sibul, Taimo Toomast. Maistet on lindistatud rohkesti helisalvestistele (sooloplaadid „Laulab Teo Maiste“, „Teo Maiste. Opera arias and Duets“; ooperi-CD-d Tubina „Reigi õpetaja“ ja Tambergi „Cyrano de Bergerac“) ning ta on esinenud mitmes muusikafilmis („Ooperiball“, 1974, „Roosid lõunast“, 1977, „Puritaanlased“, 1984). Oma rollide eest pälvis ta mitmeid auhindu, muuhulgas tunnustati teda 2002. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Rahvusooper Estonia, Kultuuriministeerium, Eesti Teatriliit ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avaldavad kaastunnet Teo Maiste lähedastele ja mõtlevad tänutundega armastatud lauljale.

Teo Maiste ärasaatmine on reedel, 24. augustil kell 13.00 Tallinna Jaani kirikus.