Selgusid teatriaasta auhindade laureaadid

Laureaadid 2011. aasta loomingu eest on
Aasta lavastus
„Gilgameš ehk igaviku nupp“. Von Krahli Teater. Idee ja lavastus Peeter Jalakas, dramaturg Tarmo Jüristo, tehnilised lahendused Enar Tarmo, muusika Erkki Hõbe, videokunstnik Emer Värk, kunstnik Liisi Eelmaa, valgus Oliver Kulpsoo, helikujundus Renzo van Steenbergen.
 

Sõnalavastuste osas:

lavastaja

Peeter Jalakas -  “Gilgameš ehk igaviku nupp” Von Krahli Teater.
kunstnik
Liisi Eelmaa - “Gilgameš ehk igaviku nupp” ja “Madame Bovary”. Von Krahli Teater.

meespeaosatäitja

Juhan Ulfsak ja Erki Laur – Gilgameš ja Enkidu lavastuses “Gilgameš ehk igaviku nupp”. Von Krahli Teater.
naispeaosatäitja
Katariina Unt – Nisa lavastuses “Nisa”. VAT Teater.
meeskõrvalosatäitja
Risto Kübar – Trikster lavastuses “Three Kingdoms”. Teater NO99, Münchner Kammerspiele ja Lyric Hammersmith (World Stage Festival).
naiskõrvalosatäitja
Mirtel Pohla – rollid lavastustes „Rise and Fall of Estonia“ (Teater NO99) ja „Three Kingdoms“ (Teater NO99, Münchner Kammerspiele ja Lyric Hammersmith (World Stage Festival)).
žürii eriauhind
Põhuteater. Enneolematu idee, uue teatripaiga-teatriruumi avastamine, loomine ja kodustamine. Mõõtkavad rahvusvahelised. Kultuuripealinna sümbolasutus. Teater NO99.
 

Muusikalavastuste osas

Aile Asszonyi – nimirollide särava ja mitmeplaanilise tõlgitsuse eest lavastustes „Manon Lescaut“(Rahvusooper Estonia) ja „Maria Stuarda“ (Teater Vanemuine).
Karmen Puis – Elisabetta I ja Hanna Glawari rollide väljapaistva ja kunstiliselt veenva esituse eest lavastustes „Maria Stuarda“ ja „Lõbus lesk“ (Teater Vanemuine).
 

Balletilavastuste osas

Alena Shkatula  -  isikupäraste ja hingestatud osatäitmiste eest ballettides “Manon” ja “Rosalinde”. Rahvusooper Estonia.
 

Tantsulavastuste osas

Oksana Tralla "Väike prints". Läbikomponeeritud tervik, mis mõõdab elu filosoofilisi baasküsimusi elava heli, tundliku anima ja jõulise koreograafia koosloomes. Rahvusooper Estonia.
 
Muusika-, balleti- ja tantsu eripreemia
Teater Vanemuine muusikalavastuste trupp – Henry Purcelli semi-ooperi „Haldjakuninganna“ originaalse ja julge tõlgendamise eest. Nauditav lavamaagia, meisterlik kunstide ühtepõimumine.
 
 

Parima teatritöötaja kategoorias

- etendust ettevalmistavale
Rahvusooper Estonia kostüümiosakond  -  balleti „Manon“ ettevalmistamine. Suure hulga väga detailiderohke ning tehniliselt keeruka teostusega kostüümide valmistamine.
- etendust teenindavale
Gennadi Gorjajev -  Lavatehniline juht, kes suhtub oma töösse
loominguliselt ja paindlikult tegemata allahindlust parima tulemuse nimel. Lavastuste „Kollane nool“, „Läbi klaasi“ ja „Inetu“ väga professionaalne lavatehniline teenindamine ja meeskonna juhtimine.
- haldus-ja administratiivtöötajale silmapaistvate töötulemuste eest eelnenud  aastal.
Lui Läätslavastusala juhataja.1964.aastast alates on ta töötanud  lavatöölise, lavamasinistina, pillikandjana, pealavamasinistina, pealavameistrina. Vastutab  1992. aastast alates kõigi teatris valmivate uuslavastuste valmimise ja igal õhtul „Vanemuise” kolmes majas toimuvate etenduste kvaliteedi eest.

 

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind

Madis Kolk - Eesti teater 21. sajandil” (Vikerkaar 4-5, 2011); “Uussiiralt autoriteatrist, ajaloost ja vabadusest. Eesti näitekirjandus 2010” (Looming 4/2011); “Teatri taassünd teraapilisest teesklusest” (Sirp, 21.01.2011); “Läänemaise teatri kõrbeaskees” (Sirp, 13.05.2011).
 

Sõnalavastuse muusikalise kujunduse või selleks puhuks kirjutatud originaalmuusika auhind.

Erkki Hõbe – originaalmuusika lavastustele „Gilgameš ehk igaviku nupp“. Von Krahli Teater.
Kristjan Priks – originaalmuusika lavastusele „Peko“. Vanemuine.
 

Ants Lauteri auhind

Näitlejaauhind
Hele Kõrve - Katerina Sergejevna Odintsova, "Isad ja pojad", Anna Marmeladov, "Tšapajev ja Pustota", Eugenie Loyer, "Vincent", Karin, "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.", Seta Tomasian, "Koletis kuu peal", Amy Thomas, "Amy seisukoht", osalemine lavastustes „Eesti teatri laulud“ ja „Tallinna Linnateater laulab.Õnnelik õhtu“ (Tallinna Linnateater). Renita filmis „Mina olin siin“ (OÜ Amrion).
Näitlejaauhind
Taavi Tõnisson - Muhv, „Jälle need naksitrallid“, Peremees, „Troll-Poiss“, Papageno, „Võluflööt“, Ben, „Romeo ja Julia“, Kukk, „Väga lihtne lugu“, Utešitelnõi, „Mängurid“, Vares Abraksas, „Väike nõid“, Andrew, ahv Dave „Ajuloputus“ ja lavastus „Cosette“. (Eesti Nuku- ja Noorsooteater).
 

Georg Otsa auhind

René Soom - muusikalise ja lavalise väljendusrikkusega loodud ooperi-ja operetirollid, millest esile tõstetakse: Onegin (Tšaikovski  „Jevgeni Onegin”), Cervantes/Don Quijote (Leigh` „Mees La Manchast”), Schaunard (Puccini „Boheem“), Guglielmo ja Papageno (Mozarti „Cosi fan tutte” ja „Võluflööt“), Achillas (Händeli „Julius Caesar“), Marullo (Verdi  „Rigoletto“), Dandini (Rossini „Tuhkatriinu“), Boni ja Edwin (Kálmáni  „Silva"),  Dr. Falke ( Straussi „Nahkhiir“), Ben (Menotti „Telefon“), Escamillo ja Morales ( Bizet` „Carmen”). Auhinna määramisel arvestiosalemistNargen Opera projektlavastuses ning meisterlikke soolokavu kammerlauljana.
 
Salme Reegi auhind
Kaili Viidas Endla teatri lavastuse "Põrrr...!!!" autori, lavastaja ja kunstnikuna – originaalse idee ja kogu ruumi hõlmava kujunduse sõlmimise eest põnevaks vaatemänguks, mis pakub meeldejääva reisi päriselule külla, ning teiseks lennuka osatäitmise eest lavastuses "Aladdini imelamp".
 

Priit Põldroosi auhind

Pille-Riin Purje – näitlejaloomingu pikaajalise väärtustamise eest, järjekindla ja pühendunud jälgimise ja jäädvustamisega. Nii regulaarsetes teatriartiklites ja raadiosaadetes kui ka ulatuslikes monograafiates Jüri Krjukovist, Jüri Järvetist (Reet Neimari käsikirja lõpuleviimine ja publitseerimine), “Johannese passiooni” lavastusest. 2011. aastal lisandus raamat “Aitab naljast! Legend Dan Põldroosist”.
 

Natalie Mei auhind

Iir Hermenliin – järjepideva silmapaistva loomingulise panuse eest eesti muusikalavastuste kujundamises. Esile tõstetakse lavastusi „Nukitsamees“, „Deketiiv Lotte“ ja „Mary Poppins“. Vanemuine.
Kristallkingakese auhind
Sandra Uusberg – Maria, „Vahepeatus“ (R.A.A.A.M); Angela, „Kiivad armastajad“; Juula, „Põrgupõhjas uus Vanapagan“ (Emajõe Suveteater); Nabra, „Peko“ (Vanemuine); Käthchen, „The Black Rider“ (VAT Teater); Suzanne, „Üsna maailma lõpus“, Rowena, „Biloxi blues“, Joan Helford, „Aeg ja perekond Conway“ (kõik Tallinna Linnateater).
 
Jevgeni Grib - rollide eest lavastustes “Bernarda Alba maja” (Tallinna Balletikool),     “Vestlus luigega” (Tallinna Tantsuteater), ”Aeg” (Rahvusooper Estonia), “Helde puu”  (Nargenfestival).