Teatrifestivali Draama ideekonkursi võitis Tartu Uus Teater

Sihtasutuste Eesti Teatri Festivali ja Eesti Teatri Agentuuri nõukogud valisid festivali Draama ideekonkursi parimaks Tartu Uue Teatri võistlustöö. Draama festivali ideekonkursist osavõtt oli rõõmustavalt aktiivne – laekus kaheksa tööd, kus esitati mitmeid huvitavaid ning arvestatavaid ettepanekuid.

Üksmeelselt otsustati ideekonkursi võitjaks kuulutada Tartu Uue Teatri poolt pakutud projekt, mis kuulutab festivali märksõnadeks koostöö, aastaringsuse ja analüüsi ning laiendab Draama festivali nii ajaliselt kui ka geograafiliselt mitmes Eesti linnas toimuvaks teatriürituste sarjaks. 


Otsuse tegemisel lähtuti eeskätt asjaolust, et meie teatrimaastikul on mitmeid rahvusvahelisi festivale ja Draama peaks olema eeskätt mitmekülgset omamaist teatrit pakkuv festival. Tartu Uue Teatri pakutud formaadi Tartu-osas vaadatakse ka teatrivaldkonnast väljapoole ja plaanitakse teha koostööd teiste, end Tartus juba kinnistanud kultuurifestivalidega.

Esitatud ettepaneku kohaselt toimuks iga aasta septembri algul Tartus teatriaasta auhindade laureaatide ja nominentide, sisuliselt meie teatri parimate lavastuste, tutvustamine Tartu publikule ning kutsutud väliskülalistele. Samas osaleksid teatrid festivalil mitte ühe lavastusega, vaid annaksid ülikoolilinnas oma repertuaari paremikku kuuluvate töödega etendusi 4-5 päeva jooksul, et festival saaks kujuneda suurt osa meie lavakunstnikke hõlmavaks tõeliseks teatripeoks. 

Hilssügisel toimuks Draama egiidi all Tallinnas välismaiste teatrifestivalide korraldajaile ning produtsentidele suunatud lavastuste showcase, mis on heaks võimaluseks näidata alternatiivsemat ning mobiilsemat osa eesti teatrikunstist. 

Talvel toimuksid kohalikud festivalid väiksemates teatrilinnades, kuhu lavastuste paremikuga tutvumiseks ning tagasiside andmiseks kutsutakse kriitikuid nii kodu- kui välismaalt. Kevadeti toimuks 2-3 teatri osavõtul ühes maakonnakeskuses Draama kevadfestival, mille eesmärgiks on näidata meie teatrikunsti paremikku huvilistele väljaspool teatrilinnu.

Esitatud ideekavandite konkurss nägi ette Draama festivali alates aastast 2017, kuid tänavuse Draama festivaliga seotud Tartu Uus Teater loodab esitatud kava Tartusse puutuvat osa rakendada juba käesoleval aastal. Millises mahus ja vormis leiavad pakutud ideed realiseerimist, see selgub Kultuuriministeeriumi, Eesti Teatriliidu ja Eesti Etendusasutuste Liidu seisukohtadest ja toetusest.

Monika Larini 
monika.larini@eeteal.ee  
SA Eesti Teatri Agentuuri nõukogu liige

Jaak Allik 
jallik@hot.ee   
SA Eesti Teatri Festivali nõukogu liige