Laureaadid 2009

2008. aasta loomingu eest

Aasta lavastuse auhind

"Ruja". Libreto Tiit Ojasoo (NO99), Ene-Liis Semper (NO99), lavastaja Tiit Ojasoo, muusikajuht Erki Pehk (RO Estonia), kunstnik Ene-Liis Semper, valguskunstnik Palle Palme (Rootsi), koreograaf Marika Aidla, kontsertmeistrid Ele Sonn, Irina Oja, koormeister Piret Talts, koori kontsertmeister Marika Mägi, Tartu Noortekoori kontsertmeistrid Kadri Leppoja, Riho Leppoja (Vanemuine)

Sõnalavastuste alal
Žürii: Jaak Allik (esimees), Pille-Riin Purje, Luule Epner, Ott Karulin, Riina Vanhanen, Laur Kaunissaare,Valle-Sten Maiste

Lavastaja auhind
Lembit Peterson – lavastused "Maarja kuulutamine", "Linn". Theatrum.

Naisnäitleja auhind
Maria Peterson ja Laura Peterson – partnerluse eest Mara ja Violaine osatäitmistes lavastuses "Maarja kuulutamine". Theatrum.

Meesnäitleja auhind
Marius Peterson – Sergei Basin lavastuses "Linn". Theatrum.

Naiskõrvalosa auhind
Piret Laurimaa – Eleonore ja Esme (vanem) lavastuses "Rock'n'roll". Endla.

Meeskõrvalosa auhind
Rain Simmul – sinjoor Capuletti lavastuses "Romeo ja Julia". Emajõe Suveteater.

Kunstniku auhind
Liisi Eelmaa – lavastuse "Mis juhtus pärast seda, kui Nora oma mehe maha oli jätnud ehk Ühiskondade toed" kujundus. Von Krahli Teater.

Sõnalavastuste eriaauhind
Ain Saviauk - elukutseliste ja harrastusnäitlejate tulemusliku ühtesulatamise eest lavastuses "Rasputin". Teater Ellunäod.

Muusikalavastuste auhind
Žürii: Raili Sule (esinaine), Tiina Mattisen, Vahur Keller, Kristel Pappel, Alo Põldmäe

Lavastuse "Eesti meeste laulud" esituskoosseis pöörase mängulisuse ja härgu musitseerimise eest. Von Krahli Teater ja Nargen Opera.

Arvo Volmer - Rahvusooperi repetertuaari laiendamise ning Wagneri ooperi "Tristan ja Isolde" haarava muusikalise tõlgenduse eest.

Balletilavastuste auhind
Žürii: Tiiu Randviir(esinaine), Juta Lehiste, Rufina Noor, Kalju Saareke, Enn Suve.

Eve Andre - Lumivalgeke "Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi" ja Julia "Romeo ja Julia". Rahvusooper Estonia.

Tantsulavastuste auhind
Žürii: Mall Noormets (esinaine), Kristiina Garancis, Heili Einasto, Tiit Tuumalu

"Faasid" - elava muusika ja koreograafia rikastav kahekõne, aktuaalse teema kunstiliselt veenev teostus ning järjepidevus oma stiili arendamisel ja järelkasvu koolitamisel. Fine 5.

Muusikalavastuste eriauhind
Rockooper "Ruja" loomingulisele kooslusele idee ja selle asjatundliku teostuse eest. Stsenarist, lavastaja, kunstnik Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo.

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind
Valib Teatriliidu juhatus.

Valle-Sten Maiste - artikkel "Mõtlema panevnatsionalism" ajakirjas Teater.Muusika.Kino, 2008, nr. 2.

Algupärase dramaturgia auhind

Žürii: Ene Paaver (esinaine), Ülev Aaloe, Taavi Eelmaa, Eero Epner, Andres Noormets.

Jaan Undusk "Bolugakoff" (lavastaja Margus Kasterpalu, esietendus 13. jaanuaril 2008 Eesti Draamateatris)

Kõrge kirjakultuuriga näidend looja valikutest loomistungi, võimu ja vaikimise vahel.

Teatritöötaja auhind

Žürii:.Indrek Saar (esimees), Sirli Bergström, Teet Ehala, Anu Konze, Külli Root, Aime Unt

Lavastust ettevalmistavas kategoorias
Eero Ehala – pealavameistrina oskus ehitada keerulisi ruumilisi lahendusi. Butafoorimeistrina teatri detailirohke butafoorika eest vastutamine. Peameistrina ehitab ka ise valmis kõik uuslavastuseks vajaliku lavast rekvisiitideni, suurtest seintest pöörlevate prožektorite ning plahvatavate raadioteni. Teater NO99.

Etendust teenindavas kategoorias
Rait Randoja - pealavameister. Meister, kelle pikaajaline töökogemus, mitmekülgsed erialased oskused ja head juhiomadused on teinud võimalikuks moodustada võimekas ja professionaalne hästi töötav tehniline kollektiiv. Vanemuine.

Administratiiv- ja haldustöötaja kategoorias
Tuuli Jaansen - pearaamatupidaja. Tuuli juhib kindlak käe ja selge meelega kogu teatri rahamajandust. Lisaks teatri igapäevastele majandusküsimustele ja raamatute pidamisele on tema valvsa silma all ka rahvusvahelise teatrifestivali Baltoscandal raamatupidamine. Rakvere Teater.

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse auhind

Žürii: Olav Ehala (esimees), Kadri Hunt, Margo Kõlar, Helena Tulve.

Chalize - parim originaalmuusika lavastusele "Perikles". Teater NO99.

Marius Peterson - muusikaline kujundus lavastustele "Linn", "Metsik" ja "Maarja kuulutamine". Theatrum.

Salme Reegi nimeline auhind

Žürii:Rait Avestik (esimees), Katrin Nielsen, Madli Pesti, Enn Lillemets

Jevgeni Ibragimov - missioonitundlikult ja jõuliselt kehtestatud kõrgetasemeline nukuspetsiifika ammu selle järele janunenud Eesti Nuku- ja Noorsooteatris, mis avaldus lavastustes "Oskar ja Roosa Daam", "Kuldvõtmeke" ja "Mängurid".

Ants Lauteri nim. auhind

Žürii: Anu Lamp (esinaine), Ain Lutsepp, Rein Oja, Ivika Sillar, Gert Raudsep, Peeter Raudsepp, Indrek Sammul.

Tiina Tauraite - rollide eest Von Krahli Teatri lavastustes ja projektides "Libahunt" (Perenaine, Vanaema), "Kodanikud", "Variété!! Frankestein!", "Tavalised inimesed" (Riitta, Helenius), "Eesti mängud. Pulm", "Inimesed saunalaval" (Neiuärnja), "Trankvillisaator", "Trümm" (Printsess), "Connecting People" (Angela), "Graal!" (Morgana), "Pirates", "What's Up?", "Mõned teravad polaroidid" (Nadia), "No More Tears", "Hot", "Vairéte´, "Luikede järv", "Lumi", "A Man in a Room, Gambling", "Stiil ehk mis on maailma nimi", "Võluflööt", "Europiraadid", "Erki ja Tiina", "Kajakas" (Maša), Vanemuise lavastuses "Kirsiaed" (Anja) ning osatäitmiste eest filmides "Tabamata ime" ja "Sügisball".

"Nimed marmortahvlil"(Taska Production).

Margus Prangel - Misha Menšikoff, "Teekond kappi";Prantsusmaa kuningas,Oswald, "Kuningas Lear";isand Bridaine, "Armastusega ei naljatleta"; Brendan, "Ininshmore'i leitnant"; Andrei, "Kajakamägi"; Daud, "Polkovnik lendab õhku"; osatäitmised lavatsuses "Julia"; Giulio, "Savonarola tuleriit"; Howard Wagner, "Müügimehe surm"; osatäitmised lavastuses "Syrrealistid"; Ian, "Kiirhav linn"; Kirillov, "Sortsid"; Seppälä, "Jõgi voolav läbi linna"; Ferran Augé, "Grönholmi meetod" Eesti Draamateatris; Friedebert Tuglas, "Põrgu wärk" (R.A.A.A.M); Peter, "Loomaaialugu" ("Pink") VAT Teatris ning osatäitmised lavastuses "Ruja" (Vanemuine).

Georg Otsa nim- auhind

Žürii: Teo Maiste (esimees), Anu Kaal, Mati Kõrts, Pille Lill, Taisto Noor, Jassi Zahharov, Mati Palm

Mart Madise - esile tõstetakse osatäitmisi: Alfredo, "La Traviata"; Jurodivõi, "Boriss Godunov"; Camille de Rossillion, "Lõbus lesk"; don José, "Carmen"; Ivanuška, Peaminister, "Mina - Napoleon!"; Turiddu, "Talupoja au"; Arlekiin, "Pajatsid"; Hertsog, "Rigoletto" (Rahvusooper Estonia ja Vanemuine); Hoffman, "Hoffmani lood" (Vanemuine). Hinnatakse ka laulja vokaalse suutilkkuse pidevat tõusu.

Otto Hermani nim. auhind

Žürii: Priit Aimla (esimees), Niina Mets, Toomas Nestor, Kaido Otsing, Eda Peäske, Meeme Saareväli, Margus Vahemets, Vahur Vurm

Sigrid Orusaar - flöödimängija. Alates 1962. aastast Estonia teatri orkestrant.

Natalie Mei nim auhind

Žürii: Arne Mikk (esimees), Mari-Liis Küla, Jaan Mikkel, Kustav-Agu Püüman

Ene-Liis Semper - erinevate lavakujunduslike võtete õnnestunud kasutamine ja detailideni ajastutruu terviku loomine lavastuses "Ruja". Vanemuine.

Rahel Olberi nim. auhind

Žürii: Tiiu Randviir(esinaine), Juta Lehiste, Rufina Noor, Kalju Saareke, Enn Suve.

Tiit Härm - briljantse tehnikaga, jõuline, tundlik ja karismaatiline eesti balleti esitantsija. Tema osatäitmised lavastustes "Võlumandariin", "Joanna tentata", "Daphnis ja Chloe", "Antonius ja Kleopatra", "Romeo ja Julia" ning "Prometheus" (Estonia) olid epohhi loovad. Peaballetmeister, kes koondas Rahvusooper Estonia lavale eriilmeliste lavastajate isikupärase koreograafia, mis on avardanud nii tantsijate ampluaad kui ka tõstnud balletitrupi professionaalset taset.

Priit Põldroosi nimeline auhind

Žürii: Lea Tormis (esinaine), Ingo Normet, Peeter Tammearu, Kalju Orro, Margot Visnap.

Lembit Peterson - vilja kandva teatripedagoogilise töö eest Eesti Humanitaarinstituudis, Tallinna Ülikoolis ja Vanalinna Hariduskolleegiumis ning teater-kooli „Theatrum” loomise eest.

Aleksander Kurtna nim. auhind

Žürii: Piret Kruuspere (esinaine), Heidi Aadma, Martin Algus, Anne Lange, Lilian Tamm-Vellerand

Margus Alver -Põhjalikult kommenteeritud näidenditõlgete eest paljudest keeltest ja olulise panuse eest eesti teatri võõrkeelse repertuaari kujundamisse. 2008. aastal jõudsid tema tõlkes lavale Jordi Galcerani „Grönholmi meetod”, Éric-Emmanuel Schmitti „Oskar ja Roosa Daam”, Yasmina Reza „Tapatöö jumal”, Andrzej Saramonowiczi „Testosteroon” ja Gerald Sibleyras` „Grafiti”.

Kristallkingakese auhind:

Sten Karpov - Kassini lavastuses “Portselansuits” (Eesti Draamateater), Treplev lavastuses “Kajakas”, Andres lavastuses “Janu”, Hlestakov lavastuses “Revident”, Joonas Tartu – lavastuses “Kangelane” (kõik “Endla” teatris).

Uku Uusberg - lavastused “Loomaaialugu”(Pink). Vat Teater, “Ahoi”. EMTA Lavakunstikool ja Teater NO99, “Head ööd, vend” Eesti Draamateater, “Vahepeatus”, R.A.A.A.M.