Impro. Improvisatsioon ja teater

Impro. Improvisation and the Theatre

Keith Johnstone on töötanud Royal Court Theatre'is kunstilise juhi, dramaturgi ja lavastajana ning aidanud tegutseda teatri kirjanikerühmal Writers Group. Selle rühma spontaansuse elustamiseks ja loo jutustamise turgutamiseks leiutatud improvisatsioonitehnikaid ja -harjutusi on arendatud edasi näitlejaõppes, avalikel esinemistel koolides ja ülikoolides. Johnstone on koondanud raamatusse improvisatsioonitehnikate ja -harjutuste kogumi, mida ta on pidanud ise kõige olulisemaks.

Johnstone'i juba 1979. aastal ilmunud „Impro“ sekkub otsustavalt harjumuspärasesse tavasse näha ja mõista teatrit ning haridust. Enne kui ta hakkab kirjeldama oma stuudiotöö harjutusvara ja selle kaudu leitud ligipääsu iseenese loomevõime lätetele, annab ta ka ülevaate, mis teda selle või teise küsimuseni viis. Tunnistades iseloomuomadusena oma vastalist meelelaadi ja traditsioonilist meetodit aina küsimärgi alla seadvat lähenemist, jõuab ta nüüdseks üle maailma levinud ja populaarse improteatri tutvustamiseni. Treeningute ja harjutuste vahetud üleskirjutused viivad hämmastava äratundmiseni neist protsessidest ja sellest moraali, mõistlikkuse ja staatuse seatud kadalipust, mille iga meie idee enne väljaütlemist läbib – eriti sootuks tundmatu publiku juuresolekul. See on suurepärane uurimus spontaansusest, kirjeldus ülikiiretest valikutest, mida me teeme teadvustamatult, ja protsessidest, mille jälile saades neisse sekkuda oskame.

„„Impro“ on kõige hoogsam, naljakam, nutikam, praktilisem ja põnevam teatriraamat, mida ma olen kunagi lugenud.“ – James Roose-Evans (briti teatrilavastaja, kirjanik)

Autor Keith Johnstone
Tõlkinud Rednar Annus
Sisutoimetaja Erki Aule
Keeletoimetaja Jana Kuremägi

Kujundaja Mari Kaljuste

Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas.

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.

© Eesti Teatriliit, 2020